wtorek, 4 stycznia 2011

Co czeka branże konstrukcji stalowych w momencie wdrożenia eurokodów?

Co wprowadzenie eurokodów budowlanych może zmienić w branży konstrukcji stalowych? 

Zmiana norm/ możliwość projektowania według nowych standardów może wbrew pozorom odbić się dużych echem w branży konstrukcyjnej, nie tylko w zakresie konstrukcji stalowych, ale również w pozostałych dziedzinach projektowania w budownictwie. Jako, że blog poświęcony jest konstrukcjom stalowym, postaram się przybliżyć efekty jakich możemy spodziewać się lub też odczuwamy wprowadzenia eurokodów w naszym kraju. 

Porównując normę projektowania konstrukcji stalowych dotychczas stosowaną  oraz Eurokod część  3 (PN-EN 1993-1-1) nie trudno zauważyć rzucającą się różnicę.... ilość stron. Eurokod stalowy składa się z 20 norm co w przeliczeniu na strony daje nam liczbę około 1400 stron wytycznych do projektowania konstrukcji stalowych. Dla projektanta stosującego dotychczas Polską normę objętość eurokodu może zapewnić nie mały zawrót głowy. W objętości norm nie chodzi o ilość lecz o zawartość merytoryczną. Eurokod jest zbiorem najnowocześniejszych norm popartych licznymi badaniami i obliczeniami. Wprowadzenie go w życie wymaga od projektanta znacznie większego wyczucia i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji projektowych. Zasady dostępne na kartach normy nie wskazują wprost jak należy obliczać dany element, lecz podają propozycje jak należałoby rozpatrzeć w przypadku danego elementu pod wpływem działającej siły ( w zależności czy to siła normalna, tnąca czy moment zginający). Stosując normy eurokodu 3 projektant napotka z pewnością wiele trudności w interpretacji zawartej w niej informacji.  

Problemy, problemy, problemy... jak stawić im czoła.

Na chwilę obecną zasoby literatury fachowej interpretującej zagadnienia nowych norm są znikome, zwłaszcza jeżeli chodzi o literaturę polską. Poszukując odpowiedzi na nurtujące nas pytania powinniśmy szukać w literaturze zagranicznej, bądź też korzystając z forów internetowych angażując się w rozmowę z innymi projektantami, którzy być może zmagali się z danym problemem,bądź są w stanie zinterpretować zapis eurokodu, na podstawie własnych doświadczeń.

Chcąc odpowiedzieć w kilku słowach na zadane w temacie pytanie:
Nowe normy dla konstrukcji stalowych są najobszerniejszą grupą norm w całym zasobie eurokodów. Ich interpretacja z pewnością będzie wymagała od projektantów głębokiej analizy popartej licznymi badaniami oraz ekspertyzami. Pomimo, że EC nie wyparły w pełni dotychczas stosowanych polskich norm, nie należy bagatelizować terminu nadejścia takiego momentu, lecz w sposób czynny angażować się w interpretację i zapoznanie z nowymi normami. UE w swoich założeniach odnośnie wdrożenia eurokodów przewidziała pomoc w stosowaniu norm - w postaci kursów, wspólnej literatury fachowej. Na chwilę obecną kursy takie pomału zaczynają funkcjonować, jednak w jaki sposób przebiega ten proces zobaczymy już wkrótce.

0 komentarze:

Prześlij komentarz