piątek, 4 lutego 2011

Kruche pękanie stali w budownictwie.

Kruche pękanie stali w budownictwie stalowym to jedna z najbardziej zdradliwych i niepożądanych cech tego materiału. Czym się objawia i z jakimi konsekwencjami się wiąże?
Kruche pękanie stali ma to do siebie, że nie objawia się jako wada materiału. Często bywa tak, że materiał czyli nasza stal nie przechodzi przez stan plastyczny, który może wzbudzić zainteresowanie użytkownika obiektu, że coś się dzieje. Nagłe zniszczenie materiału to właśnie jest kruche pękanie.

Czynnikami sprzyjającymi kruchemu pękaniu stali są miedzy innymi:
  1. Grubość elementu ( im grubszy element tym bardziej narażony na kruche pękanie)
  2. Niskie temperatury eksploatacji ( najlepszymi przykładami efektu naszego zjawiska są statki)
  3. Ciągłą eksploatacja, poddanie materiału oddziaływaniom dynamicznym oraz zwiększenie naprężeń w zadanym obszarze.
  4. Kruche pękanie może być bardziej podatne w miejscach, gdzie elementy były często spawane, powstaje wtedy koncentracja naprężeń w efekcie czego materiał jest bardziej podatny.
Na kruche pękanie stali należy zwracać uwagę głównie z uwagi na grubość elementów stalowych oraz temperaturę eksploatacji przygotowanego elementu. Eurokod w części 3 poświęca 2 osobne normy, dla wyjaśnienia tego zjawiska, co więcej w normie PN-EN 1993-1-10 podaje procedury obliczeniowe doboru grubości blach oraz elementów z uwagi na działanie tego zjawiska.

0 komentarze:

Prześlij komentarz